
Spårservice - på nattligt uppdrag
Monstret står startklar på rälsen. Det är mitt i natten och den tiden på dygnet då gänget på Spårservice är som mest aktiva. Monstret är ”smeknamnet” på den spårgående lastbil som är specialbyggd för uppdraget. I natt att utföra ballastbyte på sträckan mellan Sätra och Bredäng. Vi tränger oss in i styrhytten, stämningen är uppsluppen, fyra pigga nattarbetare makar på sig och hejar glatt. Vagnen börjar rulla. Time to go to work!
Henrik Lindh, platschef för Spårservice, har arbetat med Spårservice sedan 2006. Han tillhörde tidigare saneringsavdelningen som bestod av några sugbilar som mestadels var ute på diverse bygguppdrag och skötte bolagets interntransporter. Efterfrågan av tjänsterna ökade, så också användningsområdet. Monstret är egenutvecklad, en sug-enhet på dryga 27 ton, anpassad för att passa till diverse arbeten längs med spårområdet.
– Kurt Eriksson, tidigare platschef på företaget, är upphovsman till det vi idag kallar SL-sugen. Han hade kontakt med banproduktion och fick frågan om vi ville vara med vid makadambyte längs med spåren. Det skulle bli för krångligt att suga med en vanlig sugbil så han kom på en smart idé – han byggde ihop två tågvagnar med en sugcontainer – och så var SL-sugen i drift. Den arbetar idag huvudsakligen i tunnelbanan med att suga makadam vid olika schaktjobb. Monstret har vi sedan utvecklat tillsammans. En vidareutveckling kan man säga, också anpassad för spårgående arbeten även utanför tunnelbanan.
Henrik Lindh Platschef Spårservice och Sanering – Utrymme för egna beslut är viktigt för mig »
Spårservice har diverse uppdrag på Stockholms lokalbanor, främst åt Infranord och Strukton Rail. Dom har i huvudsak två tjänsteområden; löpande skötsel och underhåll, såsom slyröjning, spolning av dräneringsledningar och tvättning samt vakuumsugning, exempelvis vid ballastbyte, rälsbyte, slipersbyte och lövhalkebekämpning. Arbetet pågår året runt, och mestadels nattetid på trafikfri tid.
– Här på sträckan Sätra Bredäng arbetar vi tre nätter i veckan tills vi är klara. Främst för att det finns boende runtomkring och sugenheten låter en hel del. För att inte störa nattsömnen för grannarna mer än nödvändigt, förklarar Henrik och ler.

Rickard och Karim hoppar ur hytten och Jeffrey startar upp sugaggregatet. Sugslangen är upphängd i en lång bom som sticker ut framför vagnen. Det finns många små anpassningar som gjorts i utrustning under åren för att arbetet ska vara så effektivt som möjligt. I det här uppdraget ska 700 meter spår med makadam sugas. På fyra timmar hinner man ungefär 60 kubbrum, cirka 50 meter. Makadamen sugs upp, fack för fack, in i containern som sen töms precis utanför spårområdet och ballasten flyttas sen med hjälp av en lastare.
– Ballasten blir gammal. Den utsätts för erosion och bärigheten blir inte lika bra. Därför måste den bytas ut efter visst antal år. Det är det vi gör här. Spåret blir underminerat och ligger inte helt stilla. Det läggs på ny ballast så att spåret stabiliseras igen.
Spårservice har jour dygnet runt för sina kunder. Utrustningen bygger på ett modulsystem för spolning och vakuumsugning, vilket innebär att enheterna kan kombineras så att de passar varje kunds behov och anpassas för att vara så effektiv som möjligt för varje jobb. Men det gäller även att vara effektiv när det kommer till planering.
– Planering är a och o. Vårt arbete ska inte störa den dagliga logistiken, tågen ska fortfarande rulla enligt tidtabell. Det kräver mycket planering och vi arbetar i ett speciellt spårplaneringssystem. Sen är kunskap om den miljö man arbetar i viktig. Vår personal måste ha rätt utbildning och kompetens för att befinna sig och arbeta i spårmiljön. Inte minst för att det är en fråga om säkerhet, avslutar Henrik.
När Karim sugit ytterligare några fack hoppar vi ut i natten och kylan igen. Går några hundra meter längs med spåret. Säger hej då till chauffören i lastaren. Klockan är närmare halv tre och det ser ut som om några av årets första snöflingor letar sig ner från himlen. Om några timmar vaknar Stockholm och då ska spåret vara redo att köra på igen.

Besök vår hemsida på www.delete.se
